Official Results - Royal Christmas Show 2018

Held November 30, 2018

Chino Fairgrounds, Chino, CA

Jr. Boar – Class of 13

1st Place:  CH MHR Mahia Love 3 (Calvin) AKPR9022,

Produced and owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Handled by Lauren Zepeda of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  RCRK Boris (Butter Bean) AKPR10114

Produced and owned by Katlin Johnson of Rocky Creek Ranch Kunekunes

Handled by Katlin Johnson of Rocky Creek Ranch Kunekunes

3rd Place:  EIF Mahia Love 1 (Gunter) AKPR9978

Produced and owned by Loreen Milbrath of East Island Farm

Handled by Andy Johnson of East Island Farm

Champion Junior Boar:  CH MHR Mahia Love 3 (Calvin)

Sr. Boar  - Class of 7

1st Place:  CH AG Tonganui 1 (Prosciutto di Parma) AKPR7661

Produced and owned by Aria Contreras of AG Pig Farm

Handled by Aria Contreras of AG Pig Farm

2nd Place:  KKP Whakanui 18 (Kane) AKPR7922

Produced by Cyndi Berry of Kunekune Preserve

Owned by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

Handled by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

3rd Place: USA BH Tutaki 4 (Contender) AKPR7359

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Gloria Weise of Shamrock Farm

Champion Senior Boar:  CH AG Tonganui 1 (Prosciutto di Parma)

Jr. Yearling Boar – Class of 3

1st Place:  CH HCF Te Whangi 2 (Eurytides) AKPR6203

Produced and owned by Carrie Hoofnagle of Lonedove Farm

Handled by Caroline Malott of Red Roof Kunekunes

2nd Place:  USA Tonganui 22 (Chino) AKPR6203

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd and owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Handled by Antonia Guitas of Moon Hollow Ranch

3rd Place:  BBK Boris 4 (Ricky) AKPR7410

Produced and owned by Kelley McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Handled by David McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Champion Jr. Yearling Boar:  CH HCF Te Whangi 2 (Eurytides)

Sr. Yearling Boar

No entries received

 

Aged Boar – Class of 5

1st Place:  S N CH USA Andrew 23+ (Louise) AKPR2922

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  RELIC Boris 2 (Redford) AKPR5336

Produced by Jessica Kellner of Relic Run Farm and owned by Kelley McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Handled by David McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

3rd Place:  JFP Mahia Love 1+ (Grunt) AKPR5313

Produced and owned by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

Handled by Ed Jackson of Jackson Family Piggery

Champion Aged Boar:  S N CH USA Andrew 23+ (Louise)

GRAND CHAMPION BOAR:  S N CH USA Andrew 23+ (Louise)

 

Jr. Sow – Class of 12 (13 entries, 1 scratch)

1st Place:  N CH USA Jenny 190 (Tetley Tea) AKPR9168

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  MHR Jenny 1 (Dotti) AKPR9025

Produced and owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Handled by Antonia Guitas of Moon Hollow Ranch

3rd Place:  EIF Jenny 3 (Charlotte) AKPR9440

Produced and owned by Loreen Milbrath of East Island Farm

Handled by Loreen Milbrath of East Island Farm

Champion Jr. Sow:  N CH USA Jenny 190 (Tetley Tea)

Sr. Sow – Class of 9

1st Place:  CH USA Rona 15 (Vanity Fair) AKPR8976

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  AG Aria Giana 5 (Candied Marzipan) AKPR7663

Produced and owned by Aria Contreras of AG Pig Farm

Handled by Aria Contreras of AG Pig Farm

3rd Place:  JFP Tapeka 2 (Tink) AKPR8458

Produced by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery and owned by Kelley McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Handled by David McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Champion Sr. Sow:  CH USA Rona 15 (Vanity Fair)

 

Jr. Yearling Sow – Class of 8 (9 entries/1 scratch)

1st Place:  CH USA Jenny 191 (Allan’s Red Girl) AKPR10368

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Gloria Weise of Shamrock Farm

2nd Place:  BBK Rona 9 (Fancy) AKPR6664

Produced and owned by Kelley McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Handled by David McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

3rd Place:  Waddell Creek Farm Tapeka 3 (Tessa) AKPR9129

Owned by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Champion Jr. Yearling Sow:  CH USA Jenny 191 (Allan’s Red Girl)

Sr. Yearling Sow – Class of 2 (entries 3/1 scratch)

1st Place:  S CH BVF Trish 6 (Thistle) AKPR6018

Produced by Alana Foor of Black Valley Farm and owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Handled by Antonia Guitas of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  GMF Sally 18+ (Isa) AKPR6281

Produced and owned by Loreen Milbrath of East Island Farm

Handled by Andy Johnson of East Island Farm

Champion Sr. Yearling Sow:  S CH BVF Trish 6 (Thistle)

 

Aged Sow – Class of 7 (8 entries/1 scratch)

1st Place:  CH USA Rona 9+ (Juno) AKPR3084

Produced by Lori Enright of The USA Historic Herd and owned by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  HCF Trish 1 (Minnow) AKPR4808

Produced by Katya Johnson of Humpy Creek Farm and owned by Carrie Hoofnagle of Lonedove Farm

Handled by Caroline Malott of Red Roof Kunekunes

3rd Place:  USA Jenny 180++ (Majesty) AKPR5482

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Gloria Weise of Shamrock Farm

Champion Aged Sow: CH USA Rona 9+ (Juno)

GRAND CHAMPION SOW:  S CH BVF Trish 6 (Thistle)

Handled by Antonia Guitas of Moon Hollow Ranch

ROYAL SUPREME CHAMPION: S CH USA Andrew 23+ (Louise)

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

 

 

Get of Sire – Class of 1

Champion:  CH VERIFIED Mahia Love 8+ (Rhett) AKPR5312

Shown with CH JFP Tapeka 1+ (Roxy) AKPR5833 and CH JFP Mahia Love 1+ (Grunt)

Owned by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

Handled by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

Produce of Dam – Class of 3

Champion:  CH LOLA Jenny 1+ (Snoots) AKPR5116

Shown with CH MHR Mahia Love 3 (Calvin) AKPR9022 and MHR Jenny 1 (Dotti) AKPR9025

Produced by Chris and Lori Melancon of LOLA Sonoma Farms and owned by Xochi Birch of Moon Hollow Farm

Handled by Antonia Guitas of Moon Hollow Ranch

Res. Champion:  USA Wilsons Gina 22 (Plum Pudding) AKPR1694

Shown with USA Mahia Love 137 (Bakers Boy) AKPR8305 and USA Jenny 30 (Patty Cake) AKPR8309

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

Classic Head – Class of 21 – Judge walked pens

Champion:  CH BBK Rona 5 (Ruby) AKPR6660

Produced by Kelley McClain of Bertie Bees Kuney Kunes and owned by Katlin Johnson of Rocky Creek Ranch

Res. Champion:  RELIC Boris 2 (Redford) AKPR5336

Produced by Jessica Kellner of Relic Run Farm and owned by Kelley McClain of Bertie Bees Kuney Kunes

Youth Showmanship – Class of 5

Champion:  Aria Contreras of AG Pig Farm

Adult Showmanship – Class of 4

Champion:  Katlin Johnson of Rocky Creek Ranch

Res. Champion:  Antonia Guitas of Moon Hollow Ranch

Color Class (conformation of ^%wht, ILF B3, Tt) – Class of 7

Champion:  CH AG Aria Giana 3+ (Sunflower Seed) AKPR7105

Produced and owned by Aria Contreras of AG Pig Farm

Handled by Aria Contreras of AG Pig Farm

Res. Champion:  KKP Whakanui 18 (Kane) AKPR7922

Produced by Cyndi Berry of Kunekune Preserve and owned by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

Handled by Lisa Jackson of Jackson Family Piggery

Crown’s Choice (Show High Point) – 9 AKPR Breeding Programs entered

Lori Enright of The Historic USA Herd

Christmas Spirit

East Island Farm

Moon Hollow Ranch

Lonedove Farm

Jackson Family Piggery

Bertie Bees Kuney Kunes

© 2015 American Kunekune Pig Registry.  

Property of The American Kunekune Pig Registry