Official Results

Royal Christmas Show 2020

Held December 5, 2020

Jr. Boar – Class of 7

1st Place:  CH RKKR Tonganui AKPR 21383

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned & handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  HNKK Tuahuru 1 AKPR 19992

Produced by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

Owned & handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

3rd Place:  CVF Tonganui 6 AKPR 20868

Produced by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Owned & handled by Jill Stone of Acorn Hill Kunekune Farm

Champion Junior Boar:  CH RKKR Tonganui (AKPR 21383)

Sr. Boar  - Class of 7

1st Place:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway) AKPR 16342

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Gloria Weise of Shamrock Farm

2nd Place:  CH RKKR Boris 9 (Bjorn) AKPR 17407

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned & handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

3rd Place: MHR Tonganui 1 (Rooter) AKPR 19976

Produced & owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Champion Senior Boar:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

Jr. Yearling Boar – Class of 3

1st Place:  CH KKP Whakanui 37 (Huckleberry) AKPR 15448

Produced by Cyndi Berry of Kunekune Preserve

Owned and handled by Amanda Hand of MKONO Farm

2nd Place:  6E Mahia Love 1 (President Lincoln) AKPR 14830

Produced by Edwin & Emily Pendell of 6E Farmstead

Owned and handled by Michael Workman of Workman's 3P Farmstead

3rd Place:  MKONO Mahia Love 19 (Hughey) AKPR 15020

Produced by Amanda Hand of MKONO Farm

Owned and handled by Amanda Hand of MKONO Farm

Champion Jr. Yearling Boar:  CH KKP Whakanui 37 (Huckleberry)

Sr. Yearling Boar – Class of 7

1st Place:  CH RKKR Mahia Love 7 (Meatball) AKPR 12422

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned and handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  FWF Boris 1 (Vince Vega) AKPR 11866

Produced by Lulu Redder of Feral Woman Farm

Owned & handled by Lulu Redder of Feral Woman Farm

3rd Place:  SMK Tonganui 10 (Tormund) AKPR 11892

Produced by Elisabeth Sequoia of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned & handled by Lisa ​Montoya of Hogs-N-Kisses-Kunekune

Champion Sr. Yearling Boar:  CH RKKR Mahia Love 7 (Meatball)

Aged Boar – Class of 12

1st Place:  Supreme CH USA Tonganui 22+ (Chino) AKPR 7202

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Xochi​ Birch of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  USA Tonganui 18 (Harlequin) AKPR 3415

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

3rd Place:  ILF BH Tutaki 1 (Landjager) AKPR 8680

Produced by Tammy Keller of Ivanleigh Farms

Owned & handled by Tammy Keller of Ivanleigh Farms

Champion Aged Boar:  Supreme CH USA Tonganui 22+ (Chino)

RESERVE GRAND CHAMPION BOAR:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

GRAND CHAMPION BOAR:  G CH USA Tonganui 22+ (Chino)

 

Jr. Sow – Class of 3

1st Place:  CH SCH Wilsons Gina 18 (Gertrude) AKPR 21904

Produced by Kelsey Schuurman of Schuurman Farm

Owned & handled by by Emily Mahood of Evergreen Farm

2nd Place:  WN Aria Giana AKPR 19520

Produced by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

Owned and handled by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

3rd Place:  RKKR Tapeka AKPR 20568

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned and handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Champion Jr. Sow:  CH SCH Wilsons Gina 18 (Gertrude)

Sr. Sow – Class of 11

1st Place:  Res. G CH USA Jenny 204 (Bubble Tea) AKPR 16340

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

2nd Place:  JJW Aria Giana 1 (Belva) AKPR 19607

Produced by John Whaley of Northumbria Farm

Owned and handled by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

3rd Place:  TCC Rebecca Gina 4 (Mazikeen) AKPR 15600

Produced by Rachael Tenney of The Chicken Coup

Owned & handled by Rachael Tenney of The Chicken Coup

Champion Sr. Sow:  Res. G CH USA Jenny 204 (Bubble Tea)

Jr. Yearling Sow – Class of 9

1st Place:  CH MHR Trish 1 (Primrose) AKPR 15721

Produced by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Owned and handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  SMK Kereopa 15 (Cherry Darling) AKPR 13992

Produced by Elisabeth Sequoia of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned and handled by Lulu Redder of Feral Woman Farm

3rd Place:  THORCREST Tapeka 5 (Missy) AKPR 14901

Produced by Zoe Thorburgsen of Thorcrest Farm

Owned and handled by Zoe Thorburgsen of Thorcrest Farm

 

Champion Jr. Yearling Sow:  CH MHR Trish 1 (B2 Music)

Sr. Yearling Sow – Class of 9

1st Place:  CH USA Jenny 198 (Josephine) AKPR 13492

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  SMK Jenny 3 (Sweet Treat) AKPR 11932

Produced by Elisabeth Sequoia of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned & handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

3rd Place:  DDA Wilsons Gina 1 (Morwenna) AKPR 10737

Produced by DeeDee Day of DayDream Acres

Owned and handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Champion Sr. Yearling Sow:  CH USA Jenny 198 (Josephine)

 

Aged Sow – Class of 17

1st Place:  G CH USA Tapeka 11+ (Hermosa) AKPR 7363

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  RELIC Trish 3 (Rusti) AKPR 9013

Produced by Jessica Kellner of Relic Run Farm

Owned and handled by Jadon & Amanda Hand of MKONO Farm

3rd Place:  BVK Jenny 2 (Miss Molly) AKPR 12322

Produced by Long Viet of Ber-View Kunekune Farm

Owned and handled by Adam & Michelle Miller of Millcrest Farm

Champion Aged Sow: G CH USA Tapeka 11+ (Hermosa)

RESERVE GRAND CHAMPION SOW:  RES. G CH USA Jenny 204 (Bubble Tea)

Handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

GRAND CHAMPION SOW:  G CH USA Tapeka 11+ (Hermosa)

Handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

ROYAL SUPREME CHAMPION: S CH USA Tonganui 22+ (Chino)

Handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Specialty Classes:

 

Get of Sire - Class of 2

Champion:  CH EIF Ru 2+ (Mack) AKPR 6130

Produced and owned by Andy Johnson & Loreen Milbrath of East Island Farm

Res. Champion:  ILF Ru 5 (Matrix) AKPR 3893

Produced and Owned by Tammy Keller of Ivanleigh Farms

Produce of Dam - Class of 4

Champion:  CH Waddell Creek Farm Tapeka 3+ (Tessa) AKPR 9129

Produced by Wendy Hoepfner

Owned & handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Sow with Piglets - Class of 5

Champion:  CH RWR Tapeka 2 (Gertie) AKPR 10711

Produced by Annabel MccLellan of Really Why Ranch

Owned by Chris & Lori Melancon LOLA Sonoma Farms

Res. Champion:  Res. CH LKKF Rebecca Gina 6 (Emma) AKPR 14124

Produced by Chelsey Martin of Lewisville Kunekune Farm

Owned by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Classic Head – Class of  20

Champion:  CH AG Aria Giana 7 (California Poppy) AKPR 11564

Produced by Aria Contreras of AG Pig Farm

Owned and handled by Aria Contreras of AG Pig Farm

Res. Champion:  USA Rona 5+ (Champagne) AKPR 2573

Produced and Owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Pen of Pork

Champion:  ILF 22039, ILF 22040, ILF 22043

Produced & owned by Tammy Keller of Ivanleigh Farms

Color Class (conformation of ^%wht, ILF B3, Tt) – Class of 4

Champion:  CH RKKR Tonganui AKPR 21383

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned & handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Res. Champion:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway) AKPR 16342

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Gloria Weise

Pixie Showmanship – Class of 4

Champion:  Gideon Contreras of AG Pig Farm

Youth Showmanship – Class of 3

Champion:  Elise of MKONO Farm

Res. Champion:  Aria Contreras of AG Pig Farm

Adult Showmanship – Class of 8

Champion:  Amanda Hand of MKONO Farm

Res. Champion:  Gloria Weise of Shamrock Farm