Official Results

Virtual Lockdown Hog Drive 2021

Held April 10-11, 2021

Jr. Boar – Class of 4

1st Place:  CH WILDER 21657 AKPR 21657

Produced by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

Owned & handled by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

2nd Place:  WILDER Whakanui 21658 AKPR 21658

Produced by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

Owned & handled by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

3rd Place:  DMK Ru 2 AKPR 24501

Produced by Jamie Coffman of DelMar Kunekunes

Owned & handled by Becky Rockstroh of DW Farm

Champion Junior Boar:  CH WILDER 21657 (AKPR 21657)

Sr. Boar  - Class of 5

1st Place:  CH USA Tuahuru 1 (Journey) AKPR 20345

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Heather Hermanson of Grace-Hope-Faith Farm

2nd Place:  HNNK Tuahuru 2 (Sugar Daddy) AKPR 21480

Produced by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

Owned & handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

3rd Place: PSP Mahia Love 1 (Pallas Bandit) AKPR 21181

Produced by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Owned & handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Champion Senior Boar:  CH USA Tuahuru 1 (Journey)

Jr. Yearling Boar – Class of 2

1st Place:  CH USA BH Tutaki 8 (Galloway) AKPR 16342

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Lori Enright of The Historic USA Herd

2nd Place:  USA BH Tutaki 7 (Freight Train) AKPR 16341

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Champion Jr. Yearling Boar:  CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

Sr. Yearling Boar – Class of 3

1st Place:  CH CVF Ru 4+ (Roman) AKPR 13947

Produced by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Owned and handled by Chris Brose of Cedar Valley Farm

2nd Place:  EIF Tonganui 5 (Vinny) AKPR 13759

Produced by Andy Johnson & Loreen Milbrath of East Island Farm

Owned & handled by Andy Johnson of East Island Farm

3rd Place:  MKONO Mahia Love 19 (Hughey) AKPR 15020

Produced by Jaydon & Amanda Hand of MKONO Farm

Owned & handled by Michelle Miller of Millcrest Farm

Champion Sr. Yearling Boar:  CH CVF Ru 4+ (Roman)

Aged Boar – Class of 4

1st Place:  CH SMK Tonganui 10 (Tormund) AKPR 11892

Produced by Elisabeth Olsen of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned and handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

2nd Place:  USA Tonganui 25 (Ernie) AKPR 9621

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Meghan Crosby of Quarter Circle Kunekunes

3rd Place:  USA Boris 18 (Guapo) AKPR 9600

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Champion Aged Boar:  CH SMK Tonganui 10 (Tormund)

RESERVE GRAND CHAMPION BOAR:  Res. G CH WILDER 21657

GRAND CHAMPION BOAR:  G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

 

Jr. Sow – Class of 7

1st Place:  CH WILDER Kereopa AKPR 22322

Produced by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

Owned & handled by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

2nd Place:  USA Jenny 209 (Gourmet) AKPR 21858

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Heather Hermanson of Grace-Hope-Faith Farm

3rd Place:  HSF 22567

Produced by Gerilyn Lordi of Harsell Farm

Owned and handled by Kloe Mcmacken

Champion Jr. Sow:  CH WILDER Kereopa AKPR 22322

Sr. Sow – Class of 9

1st Place:  CH DDA Haunene 9 (Hermione Jean Granger) AKPR 20973

Produced by DeeDee Day of DayDream Acres

Owned & handled by Melissa Knox of K5 Farm

2nd Place:  HNKK Rona 4 (Confetti) AKPR 23311

Produced by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

Owned and handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

3rd Place:  PSP Rona 1 (Delta) AKPR 21183

Produced by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Owned & handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Champion Sr. Sow:  CH DDA Haunene 9 (Hermione Jean Granger)

Jr. Yearling Sow – Class of 4

1st Place:  CH CVF Trish 3 (Maria) AKPR 15976

Produced by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Owned and handled by Chris Brose of Cedar Valley Farm

2nd Place:  CVF Wilsons Gina 12 (Poppy) AKPR 15938

Produced by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Owned and handled by Chris Brose of Cedar Valley Farm

3rd Place:  CSC Aria Giana 2 (Ophelia) AKPR 15863

Produced by Becky Rockstroh of DW Farm

Owned and handled by Caitlin Miller of Thorcrest Farm

 

Champion Jr. Yearling Sow:  CH CVF Trish 3 (Maria)

Sr. Yearling Sow – Class of 2

1st Place:  CH MHR Rona 1 (Star) AKPR 14405

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  MKONO Jenny 22 (Millie) AKPR 13882

Produced by Jaydon & Amanda Hand of MKONO Farm

Owned & handled by Michelle Miller of Millcrest Farm

Champion Sr. Yearling Sow:  CH MHR Rona 1 (Star)

 

Aged Sow – Class of 6

1st Place:  CH HLDFM Kereopa 1 (Carol) AKPR 10723

Produced by Kathleen Brennan of Highland Farm

Owned and handled by Jadon & Amanda Hand of MKONO Farm

2nd Place:  SMK Jenny 3 (Sweet Treat) AKPR 11932

Produced by Elisabeth Olsen of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned and handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

3rd Place:  USA Tapeka 14 (Coconut) AKPR 10143

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Meghan Crosby of Quarter Circle Kunekunes

Champion Aged Sow: CH HLDFM Kereopa 1 (Carol)

RESERVE GRAND CHAMPION SOW:  RES. G CH USA Jenny 209 (Gourmet)

Handled by Heather Hermanson of GHF Farm

GRAND CHAMPION SOW:  G CH WILDER Kereopa (AKPR 22322)

Handled by Erin Spier of WilderFarm Kunekunes

LOCKDOWN SUPREME CHAMPION: S CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

Handled by Gloria Weise of Shamrock Farm

Specialty Classes:

 

Get of Sire - Class of 1

Champion:  CH USA Tonganui 22+ (Chino) AKPR 7202

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Produce of Dam - Class of 1

Champion:  CH USA Tapeka 11+ (Hermosa) AKPR 7363

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Sow with Piglets - Class of 1

Champion:  CH RWR Tapeka 2 (Gertie) AKPR 10711

Produced by Annabel MccLellan of Really Why Ranch

Owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Classic Head – Class of  6

Champion:  CH SMK Tonganui 10 (Tormund) AKPR 11892

Produced by Elisabeth Sequoia of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned and handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

Res. Champion:  MKONO Mahia Love 19 (Hughey) AKPR 15020

Produced by Jaydon & Amanda Hand of MKONO Farm

Owned & handled by Michelle Miller of Millcrest Farm

Color Class (conformation of ^%wht, ILF B3, Tt) – Class of 3

Champion:  CH MHR Trish 1 (Primrose) AKPR 15721

Produced by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Owned & handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Res. Champion:  Res. CH PSP Mahia Love 1 (Pallas Bandit) AKPR 21181

Produced by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Junior Showmanship – Class of 3

Champion:  Abby of Cedar Valley Farm

Res. Champion:  Kloe Mcmacken

Intermediate Showmanship – Class of 2

Champion:  Elise of MKONO Farm

Res. Champion:  Libby of Cedar Valley Farm

Adult Showmanship – Class of 8

Champion:  Amanda Hand of MKONO Farm

Res. Champion:  Adah Hand of MKONO Farm