Official Results

Royal Christmas Show 2020

Held December 5, 2020

Jr. Boar – Class of 7

1st Place:  CH RKKR Tonganui AKPR 21383

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned & handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  HNKK Tuahuru AKPR 15935

Produced by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

Owned & handled by Lisa Montoya of Hogs-N-Kisses KuneKune

3rd Place:  CVF Tonganui AKPR 20869

Produced by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Owned & handled by Jill Stone of Acorn Hill Kunekune Farm

Champion Junior Boar:  CH RKKR Tonganui (AKPR 21383)

Sr. Boar  - Class of 7

1st Place:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway) AKPR 16342

Produced and owned by Lori Enright of The Historic USA Herd

Handled by Gloria Weise of Shamrock Farm

2nd Place:  CH RKKR Boris 9 (Bjorn) AKPR 17407

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned & handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

3rd Place: MHR Tonganui 1 (Rooter) AKPR 19976

Produced & owned by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Handled by Suzanne Harmon

Champion Senior Boar:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

Jr. Yearling Boar – Class of 3

1st Place:  CH KKP Whakanui 37 (Huckleberry) AKPR 15448

Produced by Cyndi Berry of Kunekune Preserve

Owned and handled by Amanda Hand of MKONO Farm

2nd Place:  6E Mahia Love 1 (President Lincoln) AKPR 14830

Produced by Edwin & Emily Pendell of 6E Farmstead

Owned and handled by Michael Workman of Workman's 3P Farmstead

3rd Place:  MKONO Mahia Love 19 (Hughey) AKPR 15020

Produced by Amanda Hand of MKONO Farm

Owned and handled by Amanda Hand of MKONO Farm

Champion Jr. Yearling Boar:  CH KKP Whakanui 37 (Huckleberry)

Sr. Yearling Boar – Class of 7

1st Place:  CH RKKR Mahia Love 7 (Meatball) AKPR 12422

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned and handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

2nd Place:  FWF Boris 1 (VInce Vega) AKPR 11866

Produced by Lulu Redder of Feral Woman Farm

Owned & handled by Lulu Redder of Feral Woman Farm

3rd Place:  SMK Tonganui  (Tormund) AKPR

Produced by Elisabeth Sequoia of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned & handled by Lisa ​Montoya of Hogs-N-Kisses-Kunekune

Champion Sr. Yearling Boar:  CH RKKR Mahia Love 7 (Meatball)

Aged Boar – Class of 12

1st Place:  G CH USA Tonganui 22+ (Chino) AKPR 7202

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Xochi​ Birch of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  USA Tonganui 18 (Harlequin) AKPR 3415

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

3rd Place:  ILF BH Tutaki 1 (Landjager) AKPR 8680

Produced by Tammy Keller of Ivanleigh Farms

Owned & handled by Tammy Keller of Ivanleigh Farms

Champion Aged Boar:  G CH USA Tonganui 22+ (Chino)

RESERVE GRAND CHAMPION BOAR:  Res. G CH USA BH Tutaki 8 (Galloway)

GRAND CHAMPION BOAR:  G CH USA Tonganui 22+ (Chino)

 

Jr. Sow – Class of 3

1st Place:  CH SCH Wilsons Gina 18 (Gertrude) AKPR 21904

Produced by Kelsey Schuurman of Schuurman Farm

Owned & handled by by Emily Mahood of Evergreen Farm

2nd Place:  WN Aria Giana AKPR 

Produced by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

Owned and handled by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

3rd Place:  RKKR Tapeka AKPR 20568

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned and handled by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Champion Jr. Sow:  CH SCH Wilsons Gina 18 (Gertrude)

Sr. Sow – Class of 11

1st Place:  CH USA Jenny 204 (Bubble Tea) AKPR 16340

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned & handled by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

2nd Place:  JJW Aria Giana 1 (Belva) AKPR 19607

Produced by John Whaley of Northumbria Farm

Owned and handled by Kelly Worthington of Whispering Wind Farm

3rd Place:  TCC Rebecca Gina 4 (Mazikeen) AKPR 15600

Produced by Rachael Tenney of The Chicken Coup

Owned & handled by Rachael Tenney of The Chicken Coup

Champion Sr. Sow:  CH USA Jenny 204 (Bubble Tea)

Jr. Yearling Sow – Class of 1

1st Place:  CH MHR Trish 1 (Primrose) AKPR 15721

Produced by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

Owned and handled by Xochi Birch of Moon Hollow Ranch

2nd Place:  SMK Kereopa 15 (B2 Music) AKPR 13992

Produced by Elisabeth Sequoia of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned and handled by Lulu Redder of Feral Woman Farm

3rd Place:  THORCREST Tapeka 5 (B2 Music) AKPR 14901

Produced by Zoe Thorburgsen of Thorcrest Farm

Owned and handled by Zoe Thorburgsen of Thorcrest Farm

 

Champion Jr. Yearling Sow:  CH MHR Trish 1 (B2 Music)

Sr. Yearling Sow – Class of 1

1st Place:  CH VERIFIED Jenny 54 (Valley) AKPR 9869

Produced by Laura Simmons

Owned and handled by Pam Bender of MercyMe Kunes

Champion Sr. Yearling Sow:  CH VERIFIED Jenny 54 (Valley)

 

Aged Sow – Class of 2

1st Place:  Res. G CH KKP Trish 4 (Patsy) AKPR 4181

Produced by Cyndi Berry of Kunekune Preserve

Owned and handled by Chris Brose of Cedar Valley Kunekunes

2nd Place:  EIF Rebecca Gina 3 (Ruby) AKPR 4723

Produced and owned by Andy Johnson & Loreen Milbrath of East Island Farm

Handled by Andy Johnson of East Island Farm

Champion Aged Sow: Res. G CH KKP Trish 4 (Patsy)

RESERVE GRAND CHAMPION SOW:  RES. G CH KKP Trish 4 (Patsy)

Handled by Chris Brose of Cedar Valley Kunekunes

GRAND CHAMPION SOW:  S CH RKKR Aria Giana 8 (Paisley)

Handled by Joslynn Reloba of WilderFarm Kunekunes

ROYAL SUPREME CHAMPION: S CH RKKR Aria Giana 8 (Paisley)

Handled by Joslynn Reloba of WilderFarm Kunekunes

 

 

Get of Sire

Champion:  CH LDF Ru 3 (Indigo) AKPR 7025

Produced and owned by Carrie Hoofnagle of Lonedove Farm

Produce of Dam

Champion:  Res. G CH KKP Trish 4 (Patsy) AKPR 4181

Produced and owned by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Handled by Chris Brose of Cedar Valley Farm

Classic Head – Class of  – Judge walked pens

Champion:  CH EIF Whakanui 3 (Capone) AKPR 9439

Produced by Andy Johnson & Loreen Milbrath of East Island Farm

Owned and handled by Pam Bender of MercyMe Kunes

Res. Champion:  EIF Rebecca Gina 3 (Ruby) AKPR 4723

Produced and Owned by Andy Johnson & Loreen Milbrath of East Island Farm

Youth Showmanship – Class of 

Champion:  Aria Contreras of AG Pig Farm

Res. Champion:  Libby Brose of Cedar Valley Farm

Adult Showmanship – Class of 

Champion:  Gloria Weise of Shamrock Farm

Res. Champion:  Amanda Hand of MKONO Farm

Color Class (conformation of ^%wht, ILF B3, Tt) – Class of 

Champion:  CH RKKR Aria Giana 8 (Dandelion) AKPR 14814

Produced by Emily Peterson of Rainier Kunekune Ranch

Owned by Mitchell Eastwood of Puget Sound Pastures

Handled by Aria Contreras of AG Pig Farm

Res. Champion:  LDF Whakanui 7 (Starbuck) AKPR 14335

Produced by Carrie Hoofnagle of Lonedove Farm

Handled by Pam Bender of MercyMe Kunes

Crown’s Choice (Show High Point) – _ AKPR Breeding Programs entered

Pam Bender of MercyMe Kunes

Christmas Spirit

MercyMe Kunes

Lonedove Farm

East Island Farm

© 2015 American Kunekune Pig Registry.  

Property of The American Kunekune Pig Registry