Official Results - Heartland Show 2019

Held October 5-6, 2019

Adair County Fairgrounds, Greenfield, IA

Jr. Boar – Class of 5

1st Place:  CH SCR Mahia Love 7 (Hamm) AKPR 12511

Produced and owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Tucker Sloth

2nd Place:  SCR Mahia Love 6 (Gordy) AKPR 1251

Produced and owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Taylor Sloth

3rd Place:  TAF Te Whangi 2 (Boston Cream Pie) AKPR 13358

Produced by Renae Beebout of Triple Arrow Farm

Owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Elijah Beebout of Triple Arrow Farm

Champion Junior Boar:  CH SCR Mahia Love 7 (Hamm)

Sr. Boar  - Class of 5 (6 entries, 1 scratch)

1st Place:  CH SMK Tonganui 3 (Thor) AKPR 10886

Produced by Elisabeth Olsen of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Tucker Sloth

2nd Place:  SMK Tonganui 6 (Horchata) AKPR 11203

Produced by Elisabeth Olsen of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned by Emely Hendl of Anchor Meadow Farm

Handled by Emely Hendl of Anchor Meadow Farm

3rd Place: SCR Mahia Love 4 (Apache) AKPR 11509

Produced and owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Heather Scar of Meadowlark Kunes

Champion Senior Boar:  CH SMK Tonganui 3 (Thor)

Jr. Yearling Boar – Class of 3

1st Place:  CH DHF Ru 3 (Erlendur) AKPR 12400

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  SCR Mahia Love 2 (Stitch) AKPR 10326

Produced and owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Tucker Sloth

3rd Place:  SCR Mahia Love 1 (Jumba) AKPR 10325

Produced and owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Taylor Sloth

Champion Jr. Yearling Boar:  CH DHF Ru 3 (Erlendur)

Sr. Yearling Boar – Class of 2 (3 entries, 1 scratch)

1st Place:  CH RELIC Mahia Love 5 (Quincy) AKPR 7959

Produced by Jessica Kellner of Relic Run Farm

Owned by Amanda Hand of MKONO Farm

Handled by Amanda Hand of MKONO Farm

2nd Place:  KKP Whakanui 16 (Hedwig) AKPR 7923

Produced by Cyndi Berry of Kunekune Preserve

Owned by Shari Stypa of Painted Oak Ridge

Handled by Shari Stypa of Painted Oak Ridge

Champion Sr. Yearling Boar:  CH RELIC Mahia Love 5 (Quincy)

 

Aged Boar – Class of 2

1st Place:  G CH USA Boris 16 (Heimdale) AKPR 3432

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  USA Mahia Love 121 (Amos) AKPR 5754

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Champion Aged Boar:  G CH USA Boris 16 (Heimdale)

GRAND CHAMPION BOAR:  G CH USA Boris 16 (Heimdale)

 

Jr. Sow – Class of 6

1st Place:  CH DHF Rebecca Gina 15 (Violet) AKPR 13591

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  DHF Rebecca Gina 14 (Astrid) AKPR 13589

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Christian

3rd Place:  DEW Jenny 1 (Cynthia) AKPR 11764

Produced and owned by Elizabeth Wittrock of DEW Farms

Handled by Tianna Wittrock of DEW Farms

Champion Jr. Sow:  CH DHF Rebecca Gina 15 (Violet)

Sr. Sow – Class of 4 (5 entries, 1 scratch)

1st Place:  CH HLDFM Kereopa 1 (Little Carol) AKPR 10723

Produced Kathleen Brennan of Highland Farm

Owned by Amanda Hand of MKONO Farm

Handled by Elise

2nd Place:  SMK Wilsons Gina 28 (Abigail) AKPR 13077

Produced by Elisabeth Olsen of Sequoia Mountain Kunekunes

Owned by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Handled by Taylor Sloth

3rd Place:  CH RTK Rebecca Gina 2 (Dove) AKPR 7256

Produced by Tamara Moore of Rooty Tooty Kunes

Owned by Amanda Hand of MKONO Farm

Handled by Adah Hand of MKONO Farm

Champion Sr. Sow:  CH HLDFM Kereopa 1 (Little Carol)

 

Jr. Yearling Sow – Class of 7

1st Place:  CH DHF Rebecca Gina 10 (Aster) AKPR 13451

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  DHF Rebecca Gina 11 (Lilac) AKPR 13453

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by David

3rd Place:  DHF Rebecca Gina 9 (Iris) AKPR 12403

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Christian

Champion Jr. Yearling Sow:  CH DHF Rebecca Gina 10 (Aster)

Sr. Yearling Sow – Class of 2

1st Place:  Res G CH DHF Rebecca Gina 12 (Ivy) AKPR 11163

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  CH RTK Rebecca Gina 2 (Dove) AKPR 7256

Produced by Tamara Moore of Rooty Tooty Kunes

Owned by Amanda Hand of MKONO Farm

Handled by Adah Hand of MKONO Farm

Champion Sr. Yearling Sow:  Res G CH DHF Rebecca Gina 12 (Ivy)

 

Aged Sow – Class of 7 (8 entries/1 scratch)

1st Place:  S CH DHF Rebecca Gina 6 (Daisy) AKPR 7747

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

2nd Place:  HFF Rebecca Gina 3 (Lily) AKPR 13851

Produced by Ann Hodges of Hodges Family Farm

Owned by Amanda Hand of MKONO Farm

Handled by Amanda Hand of MKONO Farm

3rd Place:  EMP Jenny 3A (Natasha) AKPR 14181

Produced by Erica Solis of Emancipation Acres

Owned by Sarah Pelky of Back- Ache- Acres

Handled by Sarah Pelky of Back- Ache- Acres

Champion Aged Sow: S CH DHF Rebecca Gina 6 (Daisy)

RESERVE GRAND CHAMPION SOW:  RES. CH DHF Rebecca Gina 12 (Ivy)

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

GRAND CHAMPION SOW:  S CH DHF Rebecca Gina 6 (Daisy)

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

HEARTLAND SUPREME CHAMPION: S CH DHF Rebecca Gina 6 (Daisy)

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

 

 

Get of Sire – Class of 2

Champion:  G CH USA Boris 16 (Heimdale) AKPR 3432

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

Res. Champion:  USA Mahia Love 121 (Amos) AKPR 4754

Produced by Lori Enright of The Historic USA Herd

Owned and handled by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Produce of Dam – Class of 3 (4 entries, 1 scratch)

Champion:  S CH DHF Rebecca Gina 6 (Daisy) AKPR 7747

Produced by Dawn Larson of Dayhen Farm

Handled by Dawn Larson of Dayhen Farm

Res. Champion:  DHF Rebecca Gina 7 (Calliope) AKPR 7748

Produced by Dawn Larson of Dayhen Farm

Owned and handled by Steve and Heather Scar of Meadowlark Kunes

Classic Head – Class of 14 (15 entries, 1 scratch) – Judge walked pens

Champion:  CH DHF Ru 3 (Erlendur) AKPR 12400

Produced and owned by Dawn Larson of Dayhen Farm

Res. Champion:  Res. CH RELIC Mahia Love 5 (Quincy) AKPR 7959

Produced by Jessica Kellner of Relic Run Farm

Owned by Amanda Hand of MKONO Farm

Youth Showmanship – Class of 2

Champion:  Adah Hand of MKONO Farm

Adult Showmanship – Class of 3

Champion:  Sarah Pelky of Back- Ache- Acres

Res. Champion:  Shari Stypa of Painted Oak Ridge

Crown’s Choice (Show High Point)

Dawn Larson of Dayhen Farm

© 2015 American Kunekune Pig Registry.  

Property of The American Kunekune Pig Registry